Cenne rośliny, Ostropest plamisty, Zdrowa żywność

Ostropest plamisty mielony

Ostropest plamisty to bardzo korzystna dla zdrowia roślina, która cieszy się coraz to większą popularnością w naszym kraju. Surowcem wykorzystywanym w celach zielarskich są owoce ostropestu.

Swoje dobroczynne właściwości ostropest zawdzięcza przede wszystkim obecności flawonolignanów (a przede wszystkim sylimaryny). Ostropest zawiera dodatkowo również cenny olejek eteryczne, sterole, witaminę E, histaminę i tyraminę oraz cukry i oleje. Ostropest można stosować zarówno wewnętrznie, jak również do użytku zewnętrznego.

Ostropest plamisty – właściwości i działanie

Ostropest plamisty zawiera bardzo cenny wpływ na wątrobę oraz układ pokarmowy. Wspomaga między innymi regenerację komórek, jak również chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych. Przyczynia się między innymi do uszczelnianie błon komórkowych w wątrobie oraz ma działanie żółciopędnie. Ostropest jest wskazany między innymi po zatruciach, długotrwałym stosowaniu antybiotyków oraz środków obciążających wątrobę oraz w zapaleniach tego organu.

Ostropest plamisty mielony stymuluje pracę układu pokarmowego oraz reguluje proces trawienia – zwiększa między innymi wydzielanie soków trawiennych i wzmacnia apetyt, dlatego też polecany jest dla dzieci, osób starszych i osób chorych, którzy mają problemy z apetytem jako alternatywa dla standardowych środków farmakologicznych.

Owoce ostropestu wykazują również działanie przeciwutleniające i przeciwzapalnie. Może być stosowany zewnętrznie do zapobiegania i niwelowania stanów zapalnych skóry w przebiegu między innymi trądziku i wyprysków. Liczne badania na temat ostropestu wykazują, że sprzyja on zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych oraz wspomaga regenerację nerek i układu moczowego. Dodatkowo w niektórych badaniach wykazuje się również fakt, że ostropest zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek oraz może mieć korzystny wpływ w leczeniu pacjentów zmagających się z osteoporozą.

Ostropest plamisty – zastosowanie

Ostropest plamisty mielony można zakupić między innymi w sklepach zielarskich oraz w aptekach. Mielony ostropest można przyjmować doustnie po zalaniu go uprzednio wodą. Ostropest można dodawać w niewielkich ilościach do sałatek czy jogurtów. Warto jednak pamiętać, że przy przyjmowaniu leków należy omówić jego stosowanie z lekarzem.

Mielony ostropest można również nakładać po połączeniu go z wodą czy jogurtem naturalnym na twarz, w postaci maseczki. Sprawdza się ona doskonale przy skórze suchej, bo wykazuje działanie nawilżające oraz przy skórze mieszanej i tłustej, gdyż doskonale łagodzi stany zapalne oraz wspomaga walkę z niedoskonałościami.

 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *